Yeniden Refah’tan iddia: Elazığ’daki TOKİ konutları fay hattının üzerine yapıldı!

ANKARA (İGFA) – 1789 tarihinde Palu merkezli meydana gelen 7 şiddetindeki sarsıntının, Elazığ’da 51 bin kişinin vefatına sebep olduğunu belirten Yeniden Refah Partisi Elazığ Belediye Lider Adayı Faruk Septioğlu, 2010 sarsıntısından sonra gerçekleşen yanlışlar zincirinin benzeri bir faciaya davetiye çıkardığını söyledi.

Fırat Üniversitesi’ndeki bilim insanlarının yaptığı araştırmalara nazaran, bilhassa Palu ilçesinin büyük bir risk altında olduğuna dikkati çeken Faruk Septioğlu, 2010 zelzelesinden sonraki yeni yapıların fay çizgileri üzerine inşa edildiğini açıkladı.

AK Parti eski milletvekili ve Bayındırlık Bakanlığı eski bürokratlarından Faruk Septioğlu, hususla ilgil yaptığı açıklamasında, “Doğu Anadolu, zelzele riski taşıyan bir bölgemizdir. Sismik datalar, bölgenin sanıldığından daha büyük bir zelzele tehlikesi altında olduğunu kanıtlamaktadır. Palu’nun en kıymetli yapısal özelliği Doğu Anadolu Fay Zonu üzerinde bulunmasıdır. MTA’nın hazırlamış olduğu Doğu Anadolu Fayı Atlası (2008)’nda da belirtildiği üzere inceleme alanını kapsayan Doğu Anadolu Fay Zonu’nun Elazığ’ı kapsayan kısmı, Palu Segmenti olarak adlandırılmıştır. 25.05.1789 tarihinde Palu merkezli meydana gelen 7 şiddetindeki sarsıntı, bölgede 51 bin kişinin ölümüne sebep olmuştur. Harput’un köylerinden Peri’deki büyük bir mescitte teravih namazı sırasında olan zelzelede bütün cemaat yıkıntı altında kalarak ölmüştür. Yaklaşık 75 km’lik bir alanı etkileyen zelzelede, kiliseler de yıkılmıştır. Bu bilimsel gerçeklere karşın, 2010 Okçular zelzelesinin akabinde Palu ilçe merkezinin yakın batı ve kuzeyinde yeni konut alanları inşa edilmeye başlanmış ve günümüzde bu gelişim Kovancılar ilçesine doğru devam etmektedir. Zelzele sebebiyle 5 kere yer değiştiren Palu ilçe merkezi, son olarak 2010 Okçular Sarsıntısı sonrasında kuzeybatıdaki aşınım ve dolgu yüzeyi düzlüğüne (Seydili düzü) TOKİ tarafından sarsıntı konutları inşa edilerek yeni bir mahalle oluşturulmuştur. Bölgedeki yerleşim alanı, plato parçasının gevşek dolguları üzerinde ek bir beton ağırlığına sebep olmaktadır. Bu yapılaşmalar, Palu ilçe merkezi, Kalekent ve Esentepe mahallelerinin özellikle de yamaç üst sonuna yakın bölgelerini tehdit etmekte münasebetiyle önemli bir risk alanı oluşturmaktadır. Son yıllarda üstte bahsi geçen yeni konut alanlarının inşasında yer seçimi ve yamaçların istikrarını bozacak uygulamalarının yapılmış olması söz konusu depremselliğin mümkün tetikleyici riskini daha da artırmaktadır. Bu yeni yapılaşma alanları tarihten günümüze doğru daima yanlış seçilmiştir. Zelzeleler, heyelanlar, kaya düşmeleri ve taşkınların etkilediği şehir bu nedenlerden ötürü bir çok defa yer değiştirmiştir. Günümüz Palu ilçe merkezi, kuzeye doğru gelişen yeni yerleşim alanı ile büyümektedir. Yeni yapılaşma alanı olarak belirlenen ve Kovancılar ilçesine doğru gelişim gösteren alanlardan yeni konut alanlarının bir kısmı özellikle de depremselliğin mümkün tesiri nedeniyle bugün kütle hareketlerinin doğuracağı riskler altındadır” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir