Türkiye partisi mi ‘Kürdistani İttifak’ mı: HDP’nin yol ayrımı… Hangi hizip ne diyor

Uğurcan Yardımoğlu

HDP’nin eski sözcüsü ve SES Partisi Genel Lideri Ayhan Bilgen Türkiye gazetesine yaptığı açıklamalarla tartışmaları alevlendirdi. Bilgen, yirmi yıl HDP ve öncülü olan partilerde çalıştı. Bilgen, HDP’de makam ve sürekliliğin terörist başı Öcalan’a selam göndermekle mümkün olduğunu söyleyerek bir gerçeğin altını çizdi. “Demirtaş olayında görüldüğü üzere Kandil ve siyasi irade ortasında son kelamı kim söyleyecek hengamesi var” diyen Bilgen, gelinen noktada HDP’nin küçülmesinin ve bölünmesinin kaçınılmaz olduğunu da vurguladı.

HDP’nin pek çok kanattan oluşan bir parti olduğu biliniyor. Bu kanatların içerisinde ‘Türk solu’nun devletin ve PKK’nın kanatları olduğu öne sürülüyor. DP içinde PKK’yı temsil eden, herkese talimat verme yetkisi bulanan bir küme daima vardı. Bundan sonra HDP içindeki bu PKK kanadı ipleri tümden eline alacağı iddia ediliyor. Bu kümenin Demirtaş ile de soğuk savaşını devam ettireceği, birkaç isimin de reaksiyonlar dinsin diye kenara çekileceği ön görülebilir. Bu ön görülerden ikincisi Pervin Buldan ve Mithat Sancar’ın eş başkanlığı bırakmasıyla somutlandı.

YENİLGİNİN SORUMLUSU KİM

Cumhurbaşkanı ve parlamento seçimlerinde yaşanan hezimetin sorumluluğunu o cenahta PKK’nın HDP idaresine, HDP idaresinin ittifak halinde olduğu sol kümelere, solun da devlete atması mümkündür ki bu suçlamalar başladı. Lakin Demirtaş’ın HDP merkez idaresiyle hesaplaşmaya girişmesi hepsinden daha kıymetli. Seçim periyodunda hissedilen tansiyon su yüzüne çıktı.

Bu tansiyonu Demirtaş’ın başlatması ise terörist başı Öcalan’ın taktiklerini çok andırıyor Terör örgütünün her gerileme devrinde terörist başının “Kimse beni anlamıyor” minvalinde yaptığı açıklamalar sorumluluğu diğerlerine atan tutumu Demirtaş’a da sirayet etmiş görünüyor. Fakat bu sorumluluktan kaçınma olayında bir de ideolojik perspektif yer alıyor.

DÜKKANIN SAHİBİ VE ‘KÜRDİSTANİ İTTİFAK’

Ayhan Bilgen, HDP içerisinde yaşanan her tartışmada bir noktadan sonra ‘dükkanın sahibi’nin yani terör örgütü PKK’nın devreye girdiğini ve “Son kelamı ben söylerim” dediğini aktarıyor. HDP’nin MİT masasında belirlenen ‘Türkiyelileşme’ programı da en sonunda terör örgütünün onayı ve dayanağıyla başlamıştı. Lakin gelinen noktada Türkiye partisi olma amacının tutmadığı ve muvaffakiyet getirmediği anlaşıldı. Demirtaş’ın açtığı bayrak bölücülüğün daha koyu hissedileceği bir bayrak olabilir ve ‘dükkanın sahibi’ tarafından da destekleniyor.

Demirtaş, Artı Gerçek’e verdiği röportajda TİP üzerinden ‘Türk Solu’na tenkitler yağdırdı, HÜDA-PAR’a el uzattı. Demirtaş, TİP’i eleştirdiği röportajında HDP’nin ‘sosyalist’ partilerle ittifak yapmaması gerektiğini söylüyor. Demirtaş, ‘Kürt ulusal ittifakı stratejik önemdedir’ diyerek ekliyor:

“Kürdü Kürde kırdıran hiçbir siyaset hayır getirmez. Hakikat olan siyaset, tüm Kürtlerin el ele vermesidir. Diyalog ve istişare içinde, Kürtlerin hakları için yan yana durmasıdır.”

Bunun manası HDP’lilerin ‘Kürdistani ittifak’ dediği ve seçimde gereğince rol oynayamadığını düşündükleri yapıya sarılmak ve Türkiye partisi olma gayesinden ve ‘sol’ telaffuzlardan adım adım uzaklaşmak.

Bu ortada Demirtaş’ın kelam konusu röportajında gaye aldığı HDP Eş Genel Liderlerinin bir daha aday olmayacaklarını açıklaması da HDP içindeki çizgi ve hizip gayretleri açısından not edilmesi gereken bir gelişmedir.

ESKİ HDP’Lİ VEKİLLER DE DEMİRTAŞ’IN TENKİTLERİNİ PAYLAŞTI

K24’e değerlendirmelerde bulunan HDP’li eski vekiller, Demirtaş’ın tenkitlerini gerçek bulurken, HDP’nin oy kaybıyla ilgili fikirlerini de lisana getirdi.

NEDEN BAŞARISIZ OLDU?

Eski HDP Küme Başkanvekili ve Muş Milletvekili Ahmet Yıldırım, HDP’nin seçimdeki başarısızlığının nedenlerini şöyle değerlendirirken, “Kürdistani ittifak daha güçlü olmalıydı” dedi.

“Kürdistani İttifak’ın daha güçlü olması gerektiğini düşünüyorum” diyen Yıldırım, “Ama bunun tek sorumluluğunu HDP’nin kurmuş olduğu bir komiteye yüklemenin çok yanlışsız olmayacağını belirtmek isterim. Evet, Kürdistani İttifak’ta eksiklik vardır bu, HDP de dahil olmak üzere Kürdistani partilerin ve siyasi çevrelerin tamamının eksikliğiyle gerçekleşmiştir kanaatimce. Yoksa bundan çok daha güçlü olabilirdi. Kürdistani İttifak’ı küçük buluyorum, daha güçlü olması gerektiğini düşünüyorum” tabirlerini kullandı.

“TİP, YEŞİL SOL PARTİ’YE ZİYAN VERDİ”

Eski HDP Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir de partisine yönelik tenkitlerde bulundu:

“Daha evvelki seçimlere nazaran HDP oy kaybetti. Bunun farklı nedenleri var. Bunu açık açık söylemek gerekiyor. HDP’nin kapatılma davası nedeniyle Yeşil Sol Parti’ye geçiş sürecinde bir belirsizlik oluştu. Bunlardan daha büyük bir sorun olarak HDP’nin yaptığı ittifak ve bilhassa TİP ile gerçekleşen meselelerde ittifakın HDP’ye en az 5-8 vekil kaybettireceği aşikardı. Buna karşın TİP başka listede seçime girmek istedi. HDP idaresinde de TİP’in bu tutumuna ret gelmedi. HDP tabanı en politik tabandır ve bunu görüyor ve şunu söylüyor: ‘Bizim sırtımızdan TİP’i meclise taşıyorsunuz lakin 7-8 vekil kaybettirdi.’ TİP’in mantıksız bir duruştu ve Yeşil Sol Parti’ye zarar verdi.”

“YEŞİL SOL PARTİ KENDİ SİYASETİNİ İKİNCİ PLANA ATTI”

Ayrıca bizim tüzüğümüzde ve -ki o tüzüğü kendimiz yazdık- HDP’liler yazdı; 2 devir kuralı vardır” diyen Pir bu kurala uyulmadığını söyledi. Pir’in burada Pervin Buldan’ı gaye aldığı açık.

Pir şöyle diyor:

“Hem milletvekilleri hem genel liderleri hem yardımcılar hem de vilayet ve ilçe yöneticileri için 2 periyot kuralı vardır. Bu kural 7 Haziran 2015 seçimlerinde tahlil süreci, İmralı heyeti derken biraz gevşetildi. Onu anlayabilirim. Ya da seçmen ona mana verebiliyor lakin bu sefer seçmen iki periyottan fazla adayları anlamlandıramadı ve bu durum HDP’ye reaksiyona sebep oldu.”

Son periyotta HDP cenahında, Erdoğan’ın gitmesine odaklanmak yanlıştı. Kürtler kendi taleplerine odaklanmalı gereğinde Erdoğan’la pazarlık yapabilecek noktada olmalıdır diyenlerin sayısı arttı. Türk solunun ve demokratların Erdoğan aksisi gayelerini paylaşmanın ‘o kadar da gerekmediği’ni tabir eden bu isimlerden biri de Pir. Şöyle diyor:

“Bir de Yeşil Sol Parti’den fazla cumhurbaşkanlığı seçimlerine odaklandık. ‘Erdoğan gitsin de Kılıçdaroğlu gelsin’ yaklaşımı üzerinde çok fazla duruldu. Yeşil Sol Parti kendi siyasetini ikinci plana attı. Bunlar hepsi bir ortaya gelince Yeşil Sol Parti oy ve seçmen kaybetti.”

DEMİRTAŞ’IN TENKİTLERİ NE MANAYA GELİYOR?

Demirtaş’ın HDP’ye yönelik tenkitlerine takviye veren lakin bunların neden kamuya açık bir ortamda yapıldığını sorgulayan eski Diyarbakır Milletvekilli Pir şunları söyledi: Selahattin tecrübeli bir siyasetçidir. Sanki neler oldu da röportajında açıklama yapmak durumunda kaldı. Bu olay kapanmamıştır şimdi, önümüzdeki süreçte muhakkak olacaktır.”

“Acaba neler oldu” sorusu değerlidir, HDP içindeki farklı siyasetlerin farklı kümelerin iç tartışmalarının kamuya yansıyacak hale gelmiş olması, hesaplaşmanın yakınlaştığı formunda okunabilir. Demirtaş’ın çıkışı bir savaş ilanı olabilir. ‘Türkiyelileşme’nin yüzü Demirtaş ‘Kürdistani’ siyasetleri daha fazla öne çıkaran bir figüre dönüşebilir.

Son olarak şuna da dikkat çekmek gerekiyor; Ayhan Bilgen Türkiye’deki röportajında “Selahattin Demirtaş’ın ardında ağabeyi Nurettin Demirtaş vardır” diyor. Demirtaş’ın son açıklamalarından ‘Kandil’e dayanarak, HDP Genel Merkezi’ne rest çektiği sav edilebilir. Bu da HDP’nin hem yeni siyasetini belirleyecek hem içerideki hiziplerin tekrar düzenlenmesiyle sonuçlanacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir