“Mirasyedi dönemine son verdik”

Kentin endüstriyel miraslarından Yedikule Gazhanesi’nin açılışı bu akşam İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından yapıldı. Yeni Türkü konseriyle İstanbullulara ‘Merhaba’ diyen Yedikule Gazhanesi, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından açıldı.

Doğum gününe denk gelen açılış merasiminde konuşan İmamoğlu, “Göreve geldiğimizden bu yana, İstanbul’a yeni bir bedel katma konusunda ihtimamlı çalıştığımızı söz edeyim. Her gün İstanbulluların bir sıkıntısına tahlil üretmek ve faal bir belediye olmak için ağır efor içindeyiz. Bu uğraşın içinde sizler de varsınız. Zira 16 milyon insanımızın bir üretim düzeneğidir belediye idaresi ve işleyişi. Sizler sahibisiniz, bizler emanetçisiyiz. Bizi seçtiniz ve biz size layık olmaya çalışıyoruz. Ve bu layık olma konusunda elbette kararlıyız” dedi.

ÇÖZÜM ÜRETEN BİR SÜRECİ YÖNETMEYE DEVAM EDİYORUZ”

Ekonomik kriz ve pandemi periyoduna denk gelen bir süreçte misyon yaptıklarını aktaran İmamoğlu, “Aktif olmak, hiç durmamak, sabah-akşam değil, 7/24, 365 gün, çalışanlarımızla birlikte İstanbul’la dertlenen, İstanbullularla dertlenen, meselelerine tahlil üreten bir süreci yönetmeye devam ediyoruz. İsteğimiz; 16 milyon insanın, sahibi olduğu bu kentin her imkanından azamî biçimde ve hak ettiği biçimde faydalanabilsin. Ve bu kavramlar aslında insanların hayatlarını çok değiştirir. Milyonlarca metrekarelik yeşil alanı kentimize kazandırmak, bu devir içerisinde bizim için gurur vesilesi. Faal alanlarımızın manası, uzaktan görüp, yanına bile yaklaşamamak, hatta yakınından bile geçememek değil; bizatihi içine girip, oradan faydalanmak, onu hissedebilmek, ona dokunabilmek. Tabiatın o tadını çıkaracağımız yerler üzere, faal yeşil alanlar üzere, bir de faal tarihi alanlarımız var. Onları da hayata katmak için ağır efor içindeyiz” diye konuştu.

“EMANETLERİ AÇIĞA ÇIKARIP DÜNYAYA SERVİS ETMEKLE YÜKÜMLÜYÜZ”

“Biz o emanetleri açığa çıkarıp dünyaya servis etmekle yükümlüyüz” diyen İmamoğlu, “İşte burası, çok özel bir yer. 1880 yılında kurulan Yedikule Gazhanesi’ni, farklı işlevlerle, bilhassa yanı başımızdaki mahalle başta olmak üzere, bütün İstanbul’a kazandırmak, ihtimamlı bir çalışma sonucunda ortaya çıktı. Burası 1880’den başlıyor, 1993 yılında hizmet dışı kalıyor. Fakat uzun mühlet buraya açıkçası çok da uğranmıyor. Ne yazık ki yıllarca çöplüğe dönmüş bu sahayı, bütün dünyanın gezmesi için hazırlıyoruz. Milyonlarca turistin ek olacağı bir destinasyona dönüştürüyoruz bu kısmı. Ve burası, İstanbulluların toplumsal hayatlarını zenginleştirecek, maddi yararlarını arttıracak, kültürel hayatlarını farklılaştıracak ve hayallerini bu kentte kurma konusunda da cüret verecek bir periyodu ortaya koyacak” şeklinde konuştu.

“EMANET MİRASA SAHİP ÇIKTIK”

“Biz aslında biraz mirasyedi periyoduna son verdik” diyen İmamoğlu, şunları söyledi:

“Bu periyot, bu kentin tarihine, kültürel zenginliklerine, ecdat yadigarlarına ilgisizliğe karşı öbür bir hassaslık sürecini ortaya koyduk. Biz bu sürece yarar, rant, siyasi çıkar değil, kentin pahasını arttıran, aslında huzur veren işlere yapmayı, insanların bu manada bu kentin gerçek sahibi olduklarını hissettirme uğraşıyla ortaya koyduk diyebilirim. Mirasyediliğe son verdik, lakin öteki bir şey yaptık. Emanet mirasa daima birlikte, kararlı bir biçimde sahip çıktık. Sahip çıkmaya da devam edeceğiz. Emanete sahip çıkmak çok kıymetli. Yani bu kente, bu ülkeye, bu dünyaya emanet olarak bakıp, ona sahip çıkmak, onu ezip büzmeden, hırpalamadan, yok etmeden tersine güzelleştirerek, güzelleştirerek saf haline dönüştürerek bu periyodun gereksinimlerine hizmet etmesini sağlayarak çocuklarımıza, onların çocuklarına aktarabilmek ne kadar asil bir vazife. Bu asil misyona daima birlikte layık olalım lütfen. Biz çalışacağız, siz dayanak olacaksınız inşallah.

“BURAYI BİR ÇIKAR HEYETİNE DEĞİL, HALKIN KULLANIMINA AÇIYORUZ”

Bu kent hepimize emanet. Emanete bedel veriyoruz. Göz bebeğimiz üzere bakıyoruz. Her ne kadar farklı farklı emellere dönük bir kullanım periyodu yaşansa da biz, burayı ferdî menfaatlere ya da bir avuç küme ya da bir çıkar heyetine değil, sizler üzere halkın kullanımına açıyoruz. Rekorlar kırıyor Hasanpaşa Gazhane. Burası da rekorlar kıracak. Burası sizi bir ortaya getirecek. Sizi buluşturacak. Konuşacaksınız. Ayrımızın gayrımızın olmadığını hissedeceğiz burada. Kimse bizi birbirimize düşüremeyecek. Hiçbir berbat kelamın bizde karşılığı olmayacak. İyileşeceğiz. Biz, milletimizin düzgünleşme karakterine, düzgün vicdanına, yüksek oranda güveniyoruz. Ve o kalbi hoş insanlarımıza, yani 86 milyon insanımıza, yani 16 milyon İstanbulluya göreceksiniz bu hoş günleri sizin hepinizin huzurunda yaşatmaya kelam veriyoruz.

“İSTANBUL’U, 16 MİLYONUN AŞKIYLA SEVİYORUM”

Her ne kadar İstanbul’a dair ferdî istekler, hayaller kurulsa da ben o denli kurmuyorum. Benim şahsî bir hayalim, ferdî bir aşkım yok İstanbul’a. Ben İstanbul’u, 16 milyonun aşkıyla seviyorum onu söyleyeyim. Türkiye’yi de 86 milyon insanımızın aşkıyla sevmek üzere. Aslında temel olan o denli bir aşktır, o denli bir sevgidir. Bireyselleşmemeli, toplumsal olmalı. Ben o kavramlarla bu kente ve bu ülkeye tutkuyla bakan, milletimizin her bir ferdine duyduğum hürmetle, itinayla vazifemi yapmaya ve hiçbir sorumluluktan kaçmamaya da devam edeceğim. Ayrıştırma hislerinin, süreksiz kazanımlar elde edebileceği bir gerçektir. Bunlar olur. Lakin gerçek olan, kalıcı kazanımların gerçek sevgiyle ve bütün hislerle mümkün olduğunu da biliyorum. Gerçek sevgi ve bütünleştirici his, toplumu yüzyıllar uzunluğu, hatta bin yıllar uzunluğu ayakta, dimdik ve bir ortada meblağ. Ayrıştırıcı hisler, size bir an için kazanmışlık hissi verir. Bir periyot kazanırsınız. Ya da birkaç yıl, birkaç periyot. Lakin temel olan; temel amaçtan, temel menzilden asla vazgeçmemektir.

“ESAS SORUN, GÖNÜLDEKİ DAVADIR”

Bu milleti bir ortada tutmak, dünya insanına hoş ve yeterli idare örneklerini ortaya koyabilme davasıdır. Çok net söyleyeyim: Bu dava ismine, önümüze hangi manileri koyarsa koysunlar, hani bizim davamız öteki bir dava, önümüze hangi mahkeme davalarını koyarsa koysunlar, yolumuza kararlı halde yürüyeceğiz. Zira temel sıkıntı, gönüldeki davadır. O dava da milletin gönlündeki davadır. Ben, o davayı kazanacağım. O başka davaların bende hiçbir kararı yok. Değeri de yok. Milletimize, bu hoş kentimize, hemşehrilerimize ve bütün ülkemize, 86 milyon insanımıza sevgimle, saygımla ve hakikaten sorumluluk hissimle, tıpkı vakitte büyük coşkumla canla başla çalışmaya, size layık olmaya, asla vazgeçmemeye devam edeceğim. Yedikule Gazhanesi moralinizi artırsın. Yaşama tutunduğunuz, moral bulduğunuz, hayallerinizi güçlendirdiğiniz, kültürle, sanatla, eğitimle, söyleşmeyle, buluşmayla, can cana olmayla, yan yana olmayla, aslında birbirinizden farkınızın olmadığını, insan olduğunuzu hissetmenize katkı sunma maksadıyla kentimize güzel uğurlu olsun.

1880’DE AÇILDI, 1993’TE KAPATILDI

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Uzman Polat da konuşmasında Yedikule Gazhanesi’nin yapılış süreciyle ilgili ayrıntılı bilgiler paylaştı. 1880 yılında kurulan Yedikule Gazhanesi, toplumsal hizmet için İstanbul’da kurulan birinci havagazı fabrikası oldu. Gazhane, uzun yıllar boyunca tarihi bölgenin aydınlatma gereksinimini karşıladı. 1993 yılında, kentteki öbür gazhane yapılarıyla birlikte, hizmet dışı bırakılan gazhane; 78.475 metrekarelik bir alana inşa edilen kömür-havagazı üretim yapıları, katran ayırıcılar, vinç, imbik kazanları, yıkama tesisi, ambar, kantar binası, idari binalar, gaz depoları üzere üniteleri bünyesinde barındıran bir tesis misyonu gördü. Sonraki yıllarda hafriyat döküm alanı ve otobüs park alanı olarak da kullanılan Yedikule Gazhanesi yapılarından kimileri, vakit içinde tüm fonksiyon ve donanımlarını yitirirken, kimileri da günümüze ulaşmayı başardı.

İmamoğlu ve Polat’ın konuşmalarının akabinde kesilen kurdele ile Yedikule Gazhanesi, Yeni Türkü konseriyle İstanbullulara ‘Merhaba’ dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir