Madrid derbisinde Vinicius’a yönelik ırkçı tezahüratlar nedeniyle soruşturma açıldı

İspanya 1. Futbol Ligi’nin (La Liga) 6. haftasında oynanan derbi maçta, bir küme Atletico Madridli taraftarların Real Madrid’te forma giyen Brezilyalı Vinicius Junior’u amaç alan ırkçı tezahüratları nedeniyle soruşturma başlatıldı.

“Toleranssızlığa Karşı Hareket” isimli örgüt Madrid derbisinde Vinicius’a yönelik ırkçı tezahüratlara karşı Nefret Kabahatleriyle Gayret Savcılığına hata duyurusunda bulunurken, Spor Yüksek Kurulu de Sportif Faaliyetlerde Şiddete Karşı Ulusal Komitesi aracılığıyla soruşturma açtı.

İspanya’da uğradığı ırkçı telaffuzlardan ötürü son bir haftadır gündemde olan Vinicius’a Başbakan Pedro Sanchez de takviye verdi.

Sanchez, verdiği bir demeçte, taraftarı olduğu Atletico Madrid’i çok yakından takip ettiğini lakin derbide yaşananlardan ötürü büyük hüzün duyduğunu söyledi. İspanya Başbakanı, “Bu tip hareketlere karşı çok sert bir bildiri beklerdim. Grubumdan da bunu isteyeceğim” dedi.

Atletico Madrid Kulübü de yazılı bir açıklama yaparak, “Toplumumuzun başına bela olan ve ne yazık ki yalnızca pazar günkü maçta değil, spor ve spor dışı birçok alanda ortaya çıkan ırkçı nitelikteki her türlü tavrı şiddetle kınıyoruz. Bu berbat harekete katılanların kimliklerinin tespit edilmesi ve şayet kulübe üye iseler yaptırım uygulanması için yetkililerle irtibata geçtik” sözlerini kullandı.

İspanyol Futbol Menajerleri Birliği Lideri Pedro Bravo, geçtiğimiz hafta bir televizyon programında attığı gol sonrasında alanda dans ettiği için Vinicius için “maymun” benzetmesi yapmıştı. Derbi maçında da birtakım Atleticolu taraftarlar Vinicius’a karşı ırkçı tezahüratlarla sürdürmüşlerdi.

Atletico maçında kadro arkadaşı Rodrygo’nun attığı gol sonrasında bu futbolcu ile birlikte alanda dans eden Vinicius, ırkçılığa karşı dans etmeye devam edeceğini açıklamıştı.

Vinicius, ırkçı söyleme reaksiyon olarak toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Başarılı bir Brezilyalı siyah futbolcunun memnunluğu Avrupa’nın hududunu bozuyor. ‘Teninin rengi gözlerin parlaklığından daha kıymetli olduğu müddet boyunca savaş olacaktır’ sözleri benim bedenimde dövmedir ve bu her vakit aklımdadır. Hayatımın ideolojisi sürekli budur. Dans etmeyi asla bırakmayacağım” sözlerini kullanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir