İran, Rusya’ya SİHA gönderdiğini kabul etti

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, başşehir Tahran’da düzenlenen Asya-Pasifik Haber Ajansları Birliği (OANA) Toplantısı’nda konuştu. İran’ın Ukrayna Savaşı’nda kullanılmak üzere Rusya’ya silah göndermediğini belirterek bu istikametteki argümanları bir kere daha yalanlayan Abdullahiyan, “Rusya’ya Ukrayna Savaşı’ndan evvel silah gönderdik. Savaşın başlaması ile Rusya’ya silah göndermeyi durdurduk. Ayrıyeten Ukrayna Savaşı’na ilkesel olarak karşıyız. Rusya’ya ise savaşta kullanması için silahlı insansız hava araçları (SİHA) yahut füze göndermedik ve göndermeyeceğiz. Bu hususun açıklığa kavuşması için Ukrayna ile çalışmaya hazırız” dedi.

“BUNA KAYITSIZ KALMAYACAĞIZ”

Söz konusu savların araştırılmasını da isteyen Abdullahiyan, “İran ve Ukrayna taraflarından oluşan uzman bir takım ile ortak bir toplantı yapılmasına ve Ukrayna’nın elinde bulunan tüm delilleri sunmasına hazırız. Şayet bu görüşmede Rusya’nın İran’a ilişkin SİHA’ları kullandığı netlik kazanırsa buna kayıtsız kalmayacağız” açıklamasında bulundu.

NE OLMUŞTU?

İran’ın Ukrayna savaşında kullanılmak üzere Rusya’ya SİHA gönderdiği argümanları milletlerarası gündemde geniş yer bulmuştu. Birinci olarak ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, 11 Temmuz’da İran’ın Ukrayna Savaşı’nda kullanılmak üzere Rusya’ya SİHA’lar gönderileceğine ait ellerinde istihbarat bilgileri olduğunu açıklamış, akabinde Ukrayna, Tahran idaresi ile “Rusya’ya Silah tedarik ettiği” gerekçesiyle 23 Eylül’de diplomatik münasebetlerini azaltma kararı alarak İran’ın Kiev Büyükelçisi Menuçehr Muradi’nin akreditasyonunu iptal etme kararı almıştı.

Son olarak Kiev idaresi tarafından, Rusya’nın 17 Ekim’de başşehir Kiev’e SiHA’larla düzenlediği akında İran’a ilişkin Shaded-136 tipi kamikaze insansız hava araçlarının kullanıldığı açıklanmıştı.

Amerikan istihbaratı, daha evvel Tahran’ın Moskova’ya kamikaze İHA’lar verdiğini sav etmişti. Fakat kelam konusu argümanlar hem Rusya hem de İran tarafından yalanlanmıştı. Fakat son bir haftada ortaya çıkan manzaralarda, Rusya ve İran’ın doğruyu aktarmadığı, Kiev semalarında İran İHA’larının uçtuğu görüldü.

KAYNAK: HABER7, İHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir