Bakan Dönmez: Türkiye uluslararası doğal gaz dağıtımında merkez olacak

Avrupa’nın yaşadığı güç krizi sonrası Rusya Devlet Başkanı Putin’den gelen Türkiye’de bir güç merkezi kurulması teklifiyle ilgili son durum Enerji ve Natürel Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez açıkladı.

GAZ MERKEZİ İÇİN ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Kabine toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan Dönmez, “Bakanlıktan arkadaşlar çalışıyorlar bizim öteden beri gaz merkezi, ticaret merkezi olmayla ilgili gayemiz vardı. Onun son formunu vermeye çalışıyoruz. Takvimle ilgili henüz daha bir şey yok. Prensipte “görüşelim” dendi. Biz, bizim taraftaki çalışmaları bitirmemiz lazım.” dedi. 

RUSYA İLE PETROL İŞBİRLİĞİ OLACAK MI?

Rusya petrol muahedesi da olabilir mi? sorusuna ise Dönmez, “Bizde ham petrolün ticaretini rafineriler yapıyor biliyorsunuz. Özel dal TÜPRAŞ var, star rafinerisi var. TÜPRAŞ’ın 4 tane rafinerisi var. Onlar da kendi teknik speklerine ve ticari şartlarına uygun yerlerden ticaret yapıyorlar. Bunların birçoğu 1 yıl öncesinden kontrat yapılarak yapılıyor. Yani spot alımları çok değil bu kurumların. Yeni yıla girerken onların alım stratejileri nasıl olacak o başka bir husus. Bir anda ben şuradan alayım, almayayım demekle olmuyor. Her bir rafineri aylar öncesinden bu yıl ne kadar, hangi kaynaktan ne kadar tüketeceğini planlıyor ve alım muahedesi yapıyor.” açıklamasında bulundu.

Öte yandan G7’nin tavan fiyat karının Türkiye’yi etkileyip etkilemeyeceği noktasına değinen Bakan Dönmez,Daha henüz görmedik bakalım. Yani uygulamanın halini görelim şu an bir şey söylemek güç.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir